Finał Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Uczennica naszej szkoły Milena Graca wzięła udział w finale Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Opiekunem Mileny była p. Danuta Wójcik.

Bajkowo-Kolorowo z przedszolakami
23 czerwca br. z wielką przyjemnością gościliśmy w naszych progach grupy z Przedszkola nr1 „Bajka” i Przedszkola nr 2 „Niezapominajka”.
Pani Magdalena Kubowicz oraz pani Barbara Marcinkowska zaprezentowały teatrzyk kamishibai „O wilku i siedmiu koźlątkach” po niemiecku i polsku.
Dzieci uczyły się słówek z teatrzyku po niemiecku, układały bajkowe puzzle, zgadywały nazwy baśni z wylosowanych rekwizytów, uczestniczyły w zabawach ruchowych. Bardzo dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i liczymy na następne spotkania.
Nasi Stypendyści

W środę 22 czerwca z inicjatywy Burmistrza Głuchołaz Edwarda Szupryczyńskiego już po raz dwudziesty odbyła się uroczystość wyróżnienia uczniów,  którzy w roku szkolnym 2021/2022 osiągnęli najlepsze wyniki w nauce tj. średnią ocen 5,0 i powyżej oraz wzorowe zachowanie. Stu osiemnastu uczniów z Gminy Głuchołazy otrzymało stypendium za wysokie wyniki w nauce w wysokości 248 zł, listy gratulacyjne, medale oraz talony na lody. Nasi stypendyści to: Natalia Bolibczuk-Juszczak, Maciej Piszcz, Krzysztof Tylkowski, Michał Zabłocki, Maja Szczęśniak, Aleksy Gondek, Aleksandra Janicka, Tomasz Wiktor, Oliwia Kanarska, Karolina Lejawka, Otylia Oraczewska, Patrycja Walkowicz, Aleksandra Łukaszewska, Natalia Pawlik, Zofia Ptak, Patrycja Tarchała, Milena Graca, Mikołaj Popyk, Alex Singh, Magdalena Szeremeta, Zuzanna Walków, Martyna Żuchowicz.

Śpiewające elektrony

Dzisiaj odbyły się zajęcia w ramach szkolnego projektu „Śpiewające elektrony”. Pomysłodawcą jest p. Ryszard Wąsik.

Podziękowanie za akcję Żonkile

Dzisiaj otrzymaliśmy podziękowanie z Muzeum POLIN za udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.

Konkurs na najlepszy anglojęzyczny przepis kulinarny
 Został ogłoszony szkolny konkurs na najlepszy anglojęzyczny przepis kulinarny. Spośród nadesłanych przepisów komisja w składzie: Weronika Świetlikowska i Zuzanna Walków wyłoniła 7 uczniów do nagród. Przy ocenie przepisu komisja brała pod uwagę wygląd potrawy (zdjęcia), sam przepis oraz stopień trudności przygotowania potrawy. Lista nagrodzonych uczniów (w kolejności zajętego miejsca) jest następująca:
1. Tomasz Wiktor Shakshouka – szakszuka
2. Martyna Żuchowicz Meringue – beza
3. Dawid Prościak Naturally green thermomix pancakes
Naturalnie zielone naleśniki z thermomixa
4. Paweł Ostrowski Georgian style eggplants – bakłażany po gruzińsku
5. Wiktor Nicpoń Japanese pancakes with soufflé
Japońskie naleśniki z sufletem
6. Ksawery Pachura i Alan Mecner – Butter buns – maślane bułeczki
Ciekawe i atrakcyjne nagrody ufundował Burmistrz Głuchołaz. Konkurs zorganizował nauczyciel języka angielskiego Bogusław Rauch.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zdrowo Jem, Więcej Wiem

Uczniowie klasy 2a – Mali Odkrywcy pod opieką pani Joli Midor przez cały rok realizowali zadania w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem. Więcej wiem”. Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Projekt objęty był honorowym patronatem Agata Kornahauser-Dudy.

Mali Ogrodnicy pracują

Mali Ogrodnicy z klas 2a i 3a pracowali w naszym szkolnym ogródku. Posiali nasiona warzyw oraz posadzili fasolę i pomidory. Powyrywali też chwasty, które urosła między kwiatami.

Projekt edukacyjny "Czy wiesz jak żyje jeż?"

Uczniowie klasy 2a pod kierunkiem wychowawczyni Jolanty Midor zakończyli realizację całorocznego projektu edukacyjnego „Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?” zorganizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie aktywnie zdobywali wiedzę z obszaru przyrody, rozwijali umiejętności, a przy tym doskonale się bawili.

Z kulturą mi do twarzy

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie edukacji wczesnoszkolnej realizowali Międzynarodowy Projekt Edukacyjny ” Z kulturą mi do twarzy ” . Głównym celem projektu było wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. Realizowane zadania wzmocniły poczucie tożsamości narodowej, kulturowej i regionalnej oraz wzmocniły poczucie estetyki poprzez kontakt ze sztuką.

Drugie życie butelek pet

W ramach projektu „Mamy rady na odpady” uczniowie klas 2a i 3a pod kierunkiem swoich pań Joli i Agnieszki nadawały drugie życie śmieciom zebranym w Dniu Ziemi. Z butelek powstały piękne doniczki na kwiatki, które ozdobią nasz szkolny ogródek. Gratulujemy kreatywności i życzymy powodzenia w dalszej realizacji projektu.

Wyniki międzynarodowego Konkursu Kangur MatematycznyM
Dzisiaj dotarły do nas wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.
Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy 6 Michał Zabłocki, podopieczny pani Eweliny Kobzy.
Najlepsi w szkole w swoich kategoriach to:
klasa 2 – Kacper Jaworski – 2a,
klasa 3 – Matylda Miśniakiewicz – 3a,
klasa 4 – Natalia Mechut – 4b,
klasa 5 – Maria Popyk – 5b,
klasa 7 – Jakub Kowalski – 7a
klasa 8 – Bartosz Zieliński – 8b
Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki - Matematyka w mieszkaniu

Uczniowie klas 1b i 2a pod kierunkiem swoich pań Kamili i Joli zrealizowali już trzeci moduł ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki” – Matematyka w mieszkaniu”. Dzieci tym razem mierzyły, przycinały, obliczały długości ścian, mebli, drzwi i okien. Jednym słowem wcieliły się w rolę architekta. Z wielkim zaangażowaniem projektowali swoje pokoje. Został już im do zrealizowania całego projektu tylko jeden moduł.

Łączy nas pamięć
W piątek klasy: 8a,8b,7a i 6a zakończyły tygodniowy projekt Łączy Nas Pamięć, prowadzony przy współpracy Muzeum POLIN, który związany był z obchodami 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie opracowywali karty pracy do słuchowiska „Prawdziwi przyjaciele” autorstwa Marcina Szczygielskiego, rozmawiali na temat przyczyn i skutków powstania. Efektem końcowym projektu było wykonanie żonkila, który jest symbolem pamięci powstańców getta . Opiekunem projektu była p. Dorota Golanowska.
Mały Opolanin
W piątek, mimo niesprzyjającej pogody, członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Dorotą wzięli udział w projekcie Mały Opolanin, którego inicjatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Celem projektu jest przybliżenie specyfiki Opola i regionu, zapoznanie z jego symboliką, kulturą, historią. Młodzież zwiedziła Muzeum Wsi Opolskiej znajdujące się w zachodniej części Opola, w dzielnicy Bierkowice. Uczniowie poznali historię powstania skansenu, zwiedzili zrekonstruowane zagrody drewniane, kościół, wiejską szkołę, która wywarła na wszystkich, podobnie jak karczma i kuźnia, niesamowite wrażenie. Kowal podarował naszej szkole podkowę,by przynosiła szczęście. Był to ciekawie spędzony czas.

 

Śprzątanie świata w ramach Dnia Ziemi

W ramach Dnia Ziemi uczniowie z klas 7a, 5a, 3a, 2a, 1a i 1b pod opieką swoich wychowawczyń sprzątali najbliższe okolice. Wszystko to w ramach akcji „Dzień Ziemi” – sprzątam i dbam o moją najbliższą okolicę. Udało się zebrać kilkanaście worków śmieci.

Dzień Ziemi w klasach I-III
Bo Ziemia to wyspa zielona wśród innych dalekich planet. Uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły. 22 kwietnia obchodzili Dzień Ziemi. Celem tej akcji jest promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców naszej planety. Pragniemy uświadomić wszystkim, jak ważna jest jej ochrona i działania związane z troską o życie na Ziemi zarówno ludzi, roślin i zwierząt
Klasa 1b w Bibliotece Miejskiej

Jak co roku pamiętamy o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim warszawskim. Dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otrzymaliśmy materiały edukacyjne z zaleceniami i wskazówkami na temat II wojny światowej i przeprowadziliśmy cykl lekcji bibliotecznych. Uczniowie klasy pierwszej wysłuchali słuchowiska- opowiadania Zofii Staneckiej pt.”Pamięć Drobinek” . Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie żwawo dyskutowali na temat ważnych wydarzeń, które zapisały się na kartkach historii. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że bardzo ważna jest pamięć o powstańcach w getcie warszawskim i należy kultywować pamięć o nich.

Klocki Lego

Uczniowie klasy 1b podjęli wyzwanie złożenia modelu autka według instrukcji, które nie było takie proste, gdyż musieli prawidłowo podłączyć sterowanie, które umożliwia poruszanie się pojazdem z aplikacji. Klasa 1 świetnie sobie poradziła i miała przy tym mnóstwo zabawy.

Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki - Matematyka w technice

Uczniowie klas 1b i 2a zrealizowali drugi moduł ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki” – Matematyka w technice. Dzieci tym razem mierzyły, przycinały, obliczały długości desek, wierciły i przybijały gwoździe. Wszystko to pod czujnym okiem swoich pań i panów woźnych w ich warsztacie. Mimo bardzo trudnego wyzwania nikt nie uległ wypadkowi.

Jak zaprojektować ogród?

Mali Odkrywcy z klasy 2a w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Pomysłowy Rok” realizowali wyzwanie „Jak zaprojektować ogród?. Wysłuchali miniwykladu, dowiedzieli się co to są ogrody pionowe, poznali pracę architekta krajobrazu i stworzyli własny projekt ogrodu.

Olimpusek

Przez ostatnie 3 dni 28 naszych najmłodszych uczniowie z klas 1-3 brało udział w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym Olimpusek. Język polski pisało 8 osób, matematykę – 16, a język angielski – 4 osoby. Wyniki w maju.

Złote Szkoły NBP debata

Dzisiaj w ramach projektu Złote Szkoły NBP odbyła się debata pt. „Każdy może zostać gigantem finansów osobistych”, oraz zajęcia pt. „Zakupy w sieci”.

Złote Szkoły NBP

Uczniowie naszej szkoły, biorący udział w projekcie Złote Szkoły NBP, spotkali się z agentem ubezpieczeniowym panią Renatą Frąckowiak. Pani Renata opowiedziała o szerokim wachlarzu form ubezpieczeń. Pogadanka przebiegała w milej atmosferze. Uczniowie otrzymali informacje, które przydadzą się im w życiu.

W kolorach Irlandii

W kolorach Irlandii 🇮🇪 klasa 4a i 4b wraz z Panią Ewą Śmietanką wykonała prace plastyczne z okazji Dnia Świętego Patryka.

Warsztaty kulinarne w Kole Gospodyń Wiejskich w Charbielinie

 Uczniowie klas IIa i IIIb bali udział w warsztatach kulinarnych wyrabiania i pieczenia pizzy i rogalików w Kole Gospodyń Wiejskich w Charbielinie. Był to ciąg dalszy zadania w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ” Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki” Celem projektu jest budowanie świadomości, że matematyka jest obecna we wszystkich dziedzinach życia i otacza nas na co dzień 😁🥰🙂 zabawa dała dużo radości.

Zajęcia programowania z Photonami

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się zajęcia z Photonami. Aż trzy grupy uczniów: klasa 6, 2a i dzieci uczęszczające do świetlicy poznawały tajniki programowania pod okiem instruktora. Była to niesamowita przygoda i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Projekt Stop AIDS
Jednym z wielu ciekawych przedsięwzięć realizowanych w naszej szkole był projekt „STOP AIDS. Aby przybliżyć tematykę uczniom, zarówno tym starszym jak i młodszym, uczennice kl. VIII b Milena Graca, Martyna Żuchowicz i Aleksandra Tabiś przygotowały ciekawą prezentację zatytułowaną „AIDS w pigułce”, którą przedstawiły we wszystkich klasach. Został przeprowadzony konkurs plastyczny związany z tą tematyką. Najciekawsze prace zaprezentowano społeczności szkolnej – uczennice przygotowały piękną wystawę.
W klasach VII i VIII przeprowadzono test wiedzy o HIV/AIDS. Najlepsi otrzymali nagrody. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami projektu były panie Janina Hładka i Ewelina Kobza.
Dzień Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Miejskiej
Dzień Bezpiecznego Internetu świętujemy w lutym, ale warsztaty odbyły się z lekkim opóźnieniem. Klasy I, II i III uczestniczyły w warsztatach w Bibliotece Miejskiej. Wspólnie z dziećmi panie bibliotekarki zastanawiali się czym jest internet, jakie płyną korzyści z możliwości korzystania z internetu. Dużą część dyskusji poświęcili też zagrożeniom jakie płyną z internetu. Nazwali te niebezpieczeństwa i stworzyli zasady korzystania z sieci. Uczestnicy rozwiązywali quizy i zagadki i bardzo aktywnie brali udział w zajęciach. Wszystkim rodzicom polecamy różne aplikacje do kontroli rodzicielskiej, np. Family Link.
Zajęcia logopedyczne
W naszej szkole raz w tygodniu odbywają się zajęcia logopedyczne dla wszystkich dzieci, które potrzebuja pomocy i wsparcia w rozwijaniu prawidłowej wymowy. W ubiegłym tygodniu pretekstem do świetnej zabawy było po prostu pranie, a w tym pączki 😉
Zajęcia odbywają się w nowo wyremontowanej sali, która od września przeznaczona jest na wszelkie zajęcia specjalistyczne.
Twórczo na lekcjach języka polskiego

 Uczniowie na lekcjach języka polskiego przygotowują prace plastyczno – literackie do lektury „Quo vadis” – klasy 8, „Opowieść wigilijna” – klasy 7. Są one oryginalne i wyjątkowe😊. Młodzież w sposób twórczy poznaje lektury szkolne.

Lingos dla Szkól

Miło nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim Programie Lingos dla Szkół i wykorzystuje nowoczesne technologie na lekcjach języka obcego. Projek realizuje pani Magdalena Kubowicz.

Bohater-ON - włącz historię
W październiku 2021 r. klasa 6 pod opieką wychowawcy Doroty Golanowskiej – Ptak, wzięła udział w projekcie „BohaterOn – włącz historię”, którego celem jest ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz krzewienie postawy patriotycznej i budowanie wrażliwości społecznej.
Opiekun i szkoła właśnie otrzymali dyplomy od organizatorów akcji Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria.
Kolejny sukces Michała Zabłockiego

I miejsce naszego ucznia Michała Zabłockiego na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie! W konkursie wzięło udział 64 młodych muzyków z 31 szkół muzycznych w Polsce. W Jury zasiadali wykładowcy Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i szkół muzycznych w Częstochowie i Dąbrowie Górniczej. Nauczycielem Michała jest mgr Klaudiusz Lisoń a akompaniował mgr Dominik Zabłocki.

Sukces w konkursie plastycznym "Eko Miś"

Miło nam poinformować,że uczeń klasy 1a Mateusz Machate otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. „Eko Miś” zorganizowanym z okazji XIII Święta Pluszowego Misia 🧸

Piękny występ Weroniki i Amelii
Podczas apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości mogliśmy podziwiać piękny występ wokalny Weroniki z towarzyszeniem tańca z szarfami Amelii. Gratulujemy dziewczętom niesamowitego talentu.
Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy

Miło nam poinformować , że Maria Popyk, uczestniczka XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych w Legnicy, zakwalifikowała się do finału z drugą najlepszą prezentacją półfinałową. Maria Popyk reprezentuje woj. opolskie, jak również Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach, gdzie pracuje pod kierunkiem instruktor Beaty Puzia.

II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

3.11 odbył się szkolny etap Konkursu Pięknego Czytania. W eliminacjach wzięło udział 20 uczniów klas II-III. Poziom był bardzo wysoki. Wyróżnienie otrzymali: Kacper, Cecylia, Dominik , Matylda , Aleksandra, Lena  i Mia. Na podium stanęli: III miejsce – Maja Szpak, Lena Pachura; II miejsce – Nel Szenawa, Sara Oraczewska;         I miejsce – Amelia Staśkiewicz i Kornelia Stokłosa.

Sukces naszych szachistów

Miło nam poinformować, że drużyna w składzie: Jakub Kowalski ( 7 A), Mikołaj Zapała (7 A) i Wiktor Hapek (7 😎 wywalczyli dla szkoły pierwsze miejsce w miejsko – gminnych eliminacjach „Igrzysk Młodzieży Szkolnej” w szachach drużynowych. Opiekun: pan Daniel Szenawa.

Akademia Programisty
Uczniowie klas 1-3 wzięli aktywny udział w programie edukacyjnym „Akademia Programistów”.
Zajęcia z robotem Photon pomagają rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową i manualną dzieci. Tym samym polepszają ich orientację przestrzenną. Dzieci uczą się planowania, przewidywania oraz rozumienia logiki zdarzeń.
Poznań Game Arena
W sobotę 23 października 13 ósmoklasistów naszej szkoły uczestniczyło w międzyszkolnym wyjeździe na PGA w Poznaniu. Organizatorem wycieczki był ZS Technikum Informatyczne w Głuchołazach przy współpracy z nauczycielami trzech szkół podstawowych naszego miasta.
Poznań Game Arena to największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej.

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo to my

„Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu.
Jesteśmy dumni, że należymy do do tej wspaniałej społeczności.

Dzień Pustej Klasy

Kolejna radosna wiadomość dotarła do szkoły , właśnie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział w 6 edycji międzynarodowego święta edukacji w naturze, pod hasłem:
„Dnia Pustej Klasy”.
Bez waszego udziału drodzy uczniowie nie byłoby możliwe , uzyskanie tak miłego dokumentu.
Dziękujemy za wasze zaangażowanie i umiejętność „bycia z naturą na Ty”. Jesteście dla nas inspiracją w pracy, pokazujecie, że to co robimy jest warte poświęconego Wam wszystkim czasu.

Egzamin na kartę rowerową

W piątek liczne grono naszych uczniów przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin przeprowadził pan Ryszard Wąsik przy mocnym wsparciu pana Eligiusza Jędryska.

Sukces na Festiwalu Piosenki

Nasza uczennica Ola Bukowiec wyśpiewała wyróżnienie na Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki. Instruktorem Oli jest Mariusz Lewicz. Wielkie gratulacje dla naszej uczennicy  i instruktora.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Mega Misja"

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 1a, pod kierunkiem pani Joli ukończyli całoroczny ogólnopolski projekt Fundacji Orange „Mega Misja”.
Mimo edukacji zdalnej, udało im się zrealizować wszystkie bardzo trudne zadania i przejść przez 10 etapów w zakresie edukacji cyfrowej. Gratulujemy!
Dziękujemy Fundacji Orange za przekazany sprzęt, pomoce i wyposażenie.

Ogólnopolski Projekt "Zdrowo i sportowo"

Mimo edukacji zdalnej udało się zrealizować wiele ogólnopolskich projektów edukacyjnych. Dzisiaj dotarły do nas dyplomy za udział w akcji „Zdrowo i Sportowo”. Koordynatorem projektu była pani Alicja Krzan.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"

Uczniowie z klasy 1b i 3a zakończyli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. W trakcie całego roku wykonywały zadania z różnych dziedzin kultury i sztuki. Działania w ramach projektu przyczyniły się do rozwijania poczucia estetyki, ponadto wpłynęły pozytywnie na kształtowanie przynależności do kraju i naszej „małej ojczyzny”.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Pomysłowy Rok"

Klasa 2b pod opieką pani Alicji Krzan ukończyła całoroczny ogólnopolski projekt edukacyjny „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”. Podczas specjalnych lekcji uczniowie prowadzili doświadczenia i obserwacje, które przybliżyły im podstawowe informacje o przestrzeni kosmicznej. Poznali planety Układu Słonecznego,obserwowali spadające gwiazdy oraz dowiedzieli się, czym są strefy czasowe. Dzieci wzmocniły umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia oraz rozwinęły swoją ciekawość.

Gminny Konkurs Recytatorski

Naszą szkołę reprezentowało liczne grono uczniów. Najwyżej ocenieni zostali:
Antoś Sojka I miejsce,
Dawid Baran- III miejsce,
Iza Lenicka – wyróżnienie.
Uczniowie naszej szkoły, reprezentujący CK to:
Maria Popyk – III miejsce,
Lena Skrzeczyna – wyróżnienie,
Aleksandra Bukowiec – II miejsce.

Światowy Dzień Wody z PAH

Nasi uczniowie i nauczyciele brali udział w akcji „Światowy Dzień Wody z PAH”. Realizacja zadań sprawiła wszystkim wiele radości, a jednocześnie przyczyniła się do podniesienia świadomości na temat globalnych.

Łączy nas pamięć

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie Muzeum POLIN-#ŁączyNasPamięć, związany był on z obchodami 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Uczennice i uczniowie klasy 5 i 6 a oglądali premierę filmu edukacyjnego „Będę pisać”, który opowiadał historię dwójki żydowskich nastolatków, walczących o przetrwanie.
„Muranów-Dzielnica Północna”- to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie, którego narratorką była Ala, młoda warszawska Żydówka, przedstawiająca wojenne losy swoich bliskich. Film ten przeznaczony był dla klas siódmych.
Realizacja naszego projektu trwała tydzień i zakończyła się wypełnianiem kart pracy związanych z filmami. Ponadto młodsze klasy wykonywały prace plastyczne przedstawiające żonkila, a starsze zdjęcia z żonkilem- kwiatem symbolizującym pamięć, szacunek i nadzieję.

VII Gminny Konkurs Pięknego Czytania

Miło nam poinformować, że nasz uczeń klasy 3a Bartosz Łabaza zajął II miejsce w VII Gminnym Konkursie Pięknego Czytania przeprowadzonym online. Naszą szkołę reprezentował też Julian Matlach. Wielkie gratulacje!

List gratulacyjny z Kancelarii Rady Ministrów

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów. Zawiera on podziękowania za udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Szkoła wzbogaciła się też o matę do kodowania – nagroda za udział w konkursie „1000 pierwszych inicjatyw online”. Koordynatorem projektu w szkole była p. Jolanta Midor.

Nasi omnibusi

Zakończyły się konkursy przedmiotowe. Omnibusem okazał się Hubert Migus, który w 3 konkursach zajął miejsca na podium. W wojewódzkim konkursie biologicznym wspaniale wypadła Natalia Pawlik.

Stypendia sportowe rozdane

Najlepsi sportowcy – uczniowie ze Szkół Podstawowych z terenu Gminy Głuchołazy zostali nagrodzeni.
W środę, 10 lutego, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Głuchołazach odbyło się oficjalne odczytanie wyróżnionych i nagrodzonych sportowców.
Spotkanie ze względu na pandemię nie miało formy tradycyjnej Gali Sportu i odbyło się bez udziału sportowców, rodziców, nauczycieli oraz kadry trenerskiej.
Jednak jego charakter był oficjalny i uroczysty.
Aż 17 uczniów naszej szkoły otrzymało to zaszczytne wyróżnienie.

Podsumowanie innowacji pedagogicznej w klasie pierwszej

Dzisiaj w klasie 1a autorki innowacji pedagogicznej „Uczymy się czytać i pisać z elementami języka angielskiego”: panie Małgosia i Jola
podsumowały swoją półroczną pracę. W trakcie wprowadzania literek treści obowiązkowe ujęte w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej były pogłębiane o anglojęzyczną terminologię oraz zwroty i wyrażenia stosowane w środowisku edukacyjnym. . Wszystko poprzez zabawę i ruch.
Innowacja ta została wprowadzona pilotażowo w jednej klasie pierwszej, ale planowane jest wprowadzenie jej od września we wszystkich klasach pierwszych.

Wyróżnienia Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Maja Pilarska uzyskała tytuł LAUREATKI stypendium w ramach programu „Wspieramy najlepszych III”.
Wyróżnienia w formie listu gratulacyjnego otrzymali również Oliwia Kanarska i Bartosz Zieliński.

IV Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

W dniu dzisiejszym nasze nagrodzone uczennice odebrały swoje wyróżnienia. Gratulujemy osiągnięć uczennicom i dziękujemy wychowawczyni pani Kamili Marszałek za przygotowanie.

Rozpoczynamy cykliczne zajęcia z Genibotami

W piątek rozpoczęliśmy cykliczne zajęcia programowania dla uczniów klas I-III z wykorzystaniem robotów Genibot. Na pierwszy ogień poszła klasa 1 a.

Zostań Szachowym Mistrzem

Dzisiaj w Niemysłowicach odbył się pierwszy z czterech międzynarodowych cyklicznych turniejów dla dzieci i młodzieży „Zostań szachowym mistrzem”. Wzięło w nim udział 106 młodych szachistów z Polski i Czech. Naszą szkołę reprezentowali Amelia Gargol i Hubert Migus. Swoje 7 rund rozegrali w grupie D (rocznik 2006-2001), gdzie byli najmłodszymi uczestnikami. Wykazali się niesamowitymi umiejętnościami i strategią gry.

II Międzyszkolny Konkurs Tłumaczeniowy

W dniu 2.03.2020 uczniowie naszej szkoły odebrali dyplomy i nagrody za wyniki II Międzyszkolnego Konkursu Tłumaczeniowego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, nazywanym „Rolnikiem”. W kategorii szkół podstawowych I miejsce uzyskał Kacper Tomaszewski. II miejsce uzyskała Julia Wawok. Gratulujmy wysokich wyników! Nauczyciel prowadzący Bogusław Rauch.

Konkurs pięknego czytania

28 lutego br., nasi uczniowie klas 1-8 wzięli udział w VI KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA organizowanego przez CK im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchołazach. Byli to: Kornelia Stokłosa (1 b), Bartosz Łabaza ( 2a), Natalia Tylkowska (2 b), Dawid Baran i Dominik Obuch (3a) oraz Maria Popyk i Izabella Lenicka (3 b). W kategorii klas 1-2 drugie miejsce zajęła Kornelia Stokłosa, natomiast w kategorii klas 3-4 wyróżnienie uzyskał Dominik Obuch, drugie miejsce – Dawid Baran, a Marysia Popyk – miejsce pierwsze. W kategorii klas 5-6 wystąpiła Natalia Pawlik, natomiast w kategorii klas 7-8 wyróżnienia otrzymali: Lena Turska, Aleksandra Bukowiec i Kacper Tomaszewski, udział wzięła również Joanna Franas.

"Trzymaj formę" w klasach siódmych

W ramach ogólnopolskiej akcji „Trzymaj formę”, realizowanej również w naszej szkole, nauczycielka biologii pani Nina Hładka zorganizowała w klasach siódmych czterogodzinny cykl zajęć. Ich tematyka obejmowała analizę piramidy żywienia, układanie dziennego jadłospisu, poznanie produktów o wysokim i niskim indeksie glikemicznym oraz omówienie wpływu na zdrowie konserwantów i środków chemicznych w pożywieniu.
Wiedza zdobyta na powyższych zajęciach zostanie sprawdzona w czasie konkursu, który odbędzie się na zakończenie projektu.

"Trzymaj formę" w 5a

Tuż przed feriami klasa 5 a na lekcji języka polskiego uczestniczyła w zajęciach w ramach projektu „Trzymaj formę!”. Uczniowie tworzyli prace, na których przedstawiali swoje ulubione owoce lub warzywa. Następnie układali o nich przysłowia, powiedzenia lub wierszyki zachęcające do zdrowego odżywiania się. Podsumowaniem dwugodzinnych zajęć było stworzenie gazetki, na której uczniowie zamieścili swoje prace. Nad całością zajęć opiekę pełniła pani Dorota Golanowska- Ptak.

Międzyszkolny Konkurs Tłumaczeniowy

W dniu 5.02.2020 czwórka naszych uczniów: Julia Wawok, Julia Gracz, Kacper Tomaszewski i Szymon Kwit wraz z nauczycielem Bogusławem Rauchem wzięła udział w II Międzyszkolnym Konkursie Tłumaczeniowym mającym miejsce w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, popularnie nazywanym „Rolnikiem”. Przedmiotem konkursu były przekłady artystyczne z języka angielskiego na język polski oraz z języka polskiego na język angielski tekstów popularnonaukowych, użytkowych oraz poezji. Na wyniki konkursu trzeba poczekać do 26.02.2020. Trzymamy kciuki!

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W piątek, 31.01.br., nasze trzy uczennice wzięły udział w III Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Świeć gwiazdeczko” organizowanym przez PSP nr 1 w Głuchołazach. Były to Marysia Popyk i Karolina Kania z kl.3 B oraz Karolina Marszałek z kl. 7 A. Wszystkie pięknie zaśpiewały, natomiast Marysia wyśpiewała wyróżnienie.

Walentynkowe "Biegando" w Zespole Szkół

Uczniowie klas ósmych zostali zaproszeni przez anglistę Zespołu Szkół w Głuchołazach pana Jacka Marcinkowskiego na konkurs Walentynkowe Biegando z języka angielskiego. Z naszej szkoły udział wzięło 10 uczniów, którzy świetnie się bawili, a jednocześnie uczyli pisowni angielskich wyrazów.
I miejsce zajęła para Julia Gracz i Martyna Kanarska (8 B), drugie – Weronika Radoń i Kacper Tomaszewski (8 A), trzecie – Laura Domańska i Aleksandra Pabiś (8 B). Udział wzięły również: Wiktoria Danicka i Monika Lewtak (8 B) oraz Aleksandra Pietrzykowska i Julia Wawok (8 A). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, zostali też pochwaleni za wysoki poziom wiedzy z języka angielskiego.

Trzymaj Formę - spotkanie z fizjoterapeutą

17.01. br. klasy 8A i 8B wzięły udział w spotkaniu z fizjoterapeutą, panem Pawłem Mazurem. Uczniowie poznali ścieżkę edukacyjną, prowadzącą do zdobycia tego zawodu oraz tajniki pracy rehabilitanta, mierzyli sobie ciśnienie, badali ilość cukru w różnych produktach. Pan Paweł poruszył też temat zdrowego stylu życia, zwracając uwagę na choroby spowodowane np. otyłością. Spotkanie, zorganizowane przez panią Ewę Janicką, przebiegało w przyjaznej i miłej atmosferze.

XXII Festiwal Kolęd i Pastorałek

Nasza uczennica Marysia Popyk podczas XXII Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Nysie wyśpiewała wyróżnienie. Zaprezentowała pastorałkę „W ciemny wieczór, dawno temu”.

Trzymaj Formę - Zdrowe śniadanie 5a

W środę, 15.01.br., uczniowie klasy Va, pod opieką wychowawczyni pani Eweliny Kobzy, uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach w ramach projektu „Trzymaj formę!”. Odpowiadali sobie na pytanie: Jak zaplanować zdrowe życie? Jedną z odpowiedzi było przygotowanie zdrowego drugiego śniadania. Oczywiście ważne były umyte, czyste ręce i produkty. Zajęcia odbyły się w naszej wspaniałej kuchni.

MAT matematyczny

W czwartek 43 uczniów z klas II-VIII przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu matematycznego MAT. Przez 75 minut, pod czujnym okiem nauczycieli, łamali sobie głowy rozwiązując bardzo trudne zadania.

#HourOfCode - Godzina Kodowania

„Godzina Kodowania™” jest krajową inicjatywą Computer Science Education Week [csedweek.org] i Code.org [code.org], której celem jest udział milionów uczniów w godzinie informatyki i programowaniu komputerów.” Nasza szkoła w dniach 9 – 15.12.2019 r. przyłączyła się do Hour of Code. Wszyscy uczniowie, w ramach zajęć informatycznych uczestniczyli w Godzinie Kodowania. Każda klasa miała inne wyzwanie, dostosowane do poziomu i możliwości uczniów. Zajęcia prowadzone były przez panie: Małgorzata Iwańska, Anna Zając, Jolanta Midor i pana Ryszarda Wąsika. Koordynatorem projektu była pani Jolanta Midor.

Egzotyczni goście

W piątek odwiedził nas niezwykły gość z Krakowa, który przywiózł swoich podopiecznych – 5 węży: pytona królewskiego, węża zbożowego, boa dusiciela, pytona tygrysiego i pytona albinosa. Pan Alan opowiedział nam o zwyczajach, trybie życia i budowie ciała tych gadów. Mogliśmy dotknąć ich delikatnej skóry. Okazało się, że wcale nie jest ona śliska. Spotkanie to było niezwykłym przeżyciem i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy panu Alanowi za niesamowitą lekcję, a pani Dyrektor Agnieszce Migus za zorganizowanie zajęć.

XXIII Mała Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

27 listopada 2019r. uczniowie klasy piątej: Ola Janicka, Natalia Pawlik i Aleksy Gondek wzięli udział w XXXIII Małej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej w Ośrodku Czerwony Kozioł w Głuchołazach organizowanej przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Prudnik. W konkursie wzięło 46 uczniów z powiatów: nyskiego i prudnickiego. Nasza drużyna spisała się bardzo dobrze. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody. Instruktorem, który przygotowywał uczniów do olimpiady była pani Janina Hładka. Gratulujemy!

Alfik Matematyczny

Punktualnie o 13.00 liczne grono 52 uczniów z klas III-VIII rozpoczęło swoje zmagania z trudnymi zadaniami matematycznymi w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. Każdy uczestnik musiał rozwiązać aż 30 nietypowych zadań.

Spotkanie zawodoznawcze klas ósmych

W dniu 27 listopada klasy 8A i 8B wzięły udział w spotkaniu z panią Joanną Musiał-Janicką, fotografem emocji. Gość opowiedział nam o swojej pracy, która jest jednocześnie pasją. Dowiedzieliśmy się również jak założyć własną firmę. Pani Joanna przeprowadziła krótkie szkolenie robienia selfie i ogłosiła konkurs na najlepsze zdjęcie. Spotkanie, zorganizowane przez wych. kl.8a panią Ewę Janicką, przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Sukces szachowy

SZACHMAKS – OSIĄGNIĘCIA W TURNIEJU SZACHOWYM
10.10 14 uczniów z klas II-VIII wzięło udział w Internetowym Konkursie Szachowym. Szachmaks jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy i polega na samodzielne rozwiązywanie dopasowanych do wieku 24 zadań lub pytań szachowych. W tej edycjo wzięło udział 2045 uczniów z całej Polski. Wszyscy nasi uczniowie wypadli doskonale. Najlepsi okazali się: Dawid Baran z klasy 3a – 31 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Michał Zabłocki z klasy 4a – 54 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Hubert Migus z klasy 7a – 71 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Tomasz Pietrzykowski z 8a – 65 miejsce w Polsce i 2 w województwie,
Kacper Tomaszewski z 8a – 69 miejsce w Polsce i 3 w województwie,
Antoni Sojka z klasy 3a – 90 miejsce w Polsce i 2 w województwie,
Amelia Gargol z klasy 7b – 96 miejsce w Polsce i 4 w województwie.
Koordynatorem konkursu w szkole była pani Jola Midor.

Trzymaj formę

Uczniowie klasy 6 A, w ramach powyższego projektu, na godzinie wychowawczej omawiali zasady zdrowego odżywiania. Pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Rybotyckiej sporządzali zdrowe sałatki, owocowe szaszłyki, kanapki i koktajle. Akcja zakończyła się degustacją i poczęstunkiem dla nauczycieli. Szóstoklasiści wiedza, co jest dobre i zdrowe…

Zajęcia kulinarne

W tym roku zajęcia kulinarne prowadzi pani Danusia Wójcik, a uczniowie z klas IV-VIII przygotowują pod jej kierunkiem różne dania. Są pierogi, ciasta i inne smaczne cudeńka.

Projekt edukacyjny klasy 6a

Uczniowie kl.VI A, pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Rybotyckiej oraz nauczycieli języka angielskiego pani Ewy Śmietanki i pana Bogusława Raucha, zrealizowali projekt edukacyjny „Zwyczaje związane z uroczystościami Wszystkich Świętych”. Zapoznali się ze zwyczajami panującymi w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce. Były zabawy, strojenie sali, uczniowie przebierali się i malowali. Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali słodkie upominki.

Gminny Konkurs Szach Maks

10 października  14 osób z klas II-VIII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie SzachMaks, który jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego i wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Stanowi  intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry. W Szachmaksie trzeba wykazać się: wiedzą szachową, spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia oraz być gotowym na niestandardowe zadania podczas konkursu. Nasi uczniowie nie tylko „łamali sobie głowy”, ale i doskonale się bawili.

Ciekawa lekcja chemii w klasie 7 poświęcona gęstości cieczy

W naszej szkole codziennie jest ciekawie – dzisiejsza lekcja chemii w klasie 7 poświęcona gęstości substancji. Oj działo się.

Kółko szachowe

Dzięki dofinansowaniu z gminy nasi uczniowie mogą już od klasy pierwszej rozpocząć swoją przygodę z szachami, a dzieci od II klasy doskonalić swoje umiejętności i  próbować swoich sił w turniejach i konkursach