Calineczka w wykonaniu uczniów i nauczycieli

Bajka „Calineczka”  w wykonaniu naszych uczniów i nauczycieli.

800-lecie Głuchołaz - Dyktando Biegane
Dla uczczenia ważnej dla miasta rocznicy pani bibliotekarka zorganizowała Biegane dyktando, zwierające krótką historię miasta i pochodzenie herbu.
Światowy Dzień Poezji

W poniedziałek, 21 marca, również nasza szkoła obchodziła Światowy Dzień Poezji. Klasa 5 A, pod kierunkiem pani bibliotekarki, czytała wiersze Jana Brzechwy i rozwiązywała krzyżówkę literacką, natomiast klasa 2 A z wychowawczynią uczestniczyła w imprezie czytelniczej na Rynku.

Pasowanie na czytelnika 1a
Dziś uczniowie klasy I A, po złożeniu ślubowania, zostali czytelnikami biblioteki naszej szkoły.
Otrzymali dyplomy oraz książki 📖
Pasowanie na czytelnika 1b

Dziś uczniowie klasy I B, po złożeniu ślubowania, zostali czytelnikami biblioteki naszej szkoły.

konkurs wiedzy o Harrym Potterze
Laureatami konkursów bibliotecznych, zorganizowanych w ramach obchodów Października Miesiąca Bibliotek Szkolnych są:
kl.8 a i 8 b: 1. Martyna Żuchowicz (8 b) 2. Amelia Basta (8 a) 3. Zuzanna Walków (8 b)
kl.7 a i b: Franek Musiał (7 a) 2. Jakub Kowalski (7 a), Marta Dąbrowska (7 b), 3. Dawid Kowalczyk (7 b)
kl.6: 1. Milena Milke, Ksawery Pachura 2. Krzysztof Tylkowski 3. Natalia Bolibczuk – Juszczak.
Miesiąc Baśni i Legend

Dziś w bibliotece gościła klasa 2 A z wychowawczynią panią Jolantą Midor. Rozmawialiśmy o baśniach i legendach, uczniowie rozwiązywali zagadki, pokazywali kalambury oraz przedstawiali teatrzyk kukiełkowy „Jaś i Małgosia”. Bardzo dziękuję za wizytę tak miłym i aktywnym gościom!

W czwartek  bibliotekę odwiedziła klasa 2 B z wychowawczynią panią Anną Zając. Było kreatywnie i wesoło. Dziękuję za wizytę i aktywny udział w spotkaniu!

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Do naszej szkolnej biblioteki zawitała JESIEŃ, a z nią PAŹDZIERNIK, miesiąc baśni i legend z całego świata. Odwiedzili nas również bohaterowie baśni „Jaś i Małgosia” i „Kopciuszek”. Wystawka zachęca uczniów do wypożyczania i czytania baśni i legend, w których kryje się dużo emocji oraz mądrych pouczeń.

 

 

Dyktando biegane

Dziś rozpoczęliśmy obchody Października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klas 5a, 6, 7a, 7b, 8a i 8b wzięli udział w bieganym dyktandzie, które polegało na zapisaniu tekstów autorstwa patronów roku 2021: Stanisława Lema (kl.5), Tadeusza Różewicza (kl.6), K.K.Baczyńskiego (kl.7) i C.K. Norwida (kl.8 ). Jak widać na zdjęciach, młodzież była bardzo zaangażowana. Laureatami Dyktanda zostali:kl. 5 – Paulina Zielińska, Zosia Zająckl. 6 – Milena Milke, Natalia Bolibczuk – Juszczakkl. 7 – Gabriel Gancarz, Tomasz Wiktorkl. 8 – ex aequo – Maja Stajak, Alicja Studzińska, Zuzanna Walków, Weronika Świetlikowska.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła   
Wisława Szymborska

WITAM W BIBLIOTECE!

Nazywam się Barbara Marcinkowska i jestem Waszą bibliotekarką.

Ukończyłam bibliotekoznawstwo i informację naukową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, studia podyplomowe z filologii polskiej w Opolu oraz oligofrenopedagogiki w Nysie.

Kocham książki, które czytam od szóstego roku życia.
Interesuję się też filmem i teatrem, słucham „Starego Dobrego Małżeństwa”.
Moje motto życiowe to: „Nigdy nie mów: nigdy”.
Do zobaczenia w bibliotece. Więcej o niej – wkrótce!

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

Nasza szkoła wzięła udział w  kampanii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci klas pierwszych. W jej ramach, podczas pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, każdy uczeń otrzymał książkę „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych. Dla rodziców przeznaczona została broszura „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”, która jest poradnikiem wspierania dziecka w nauce czytania. Szkoła otrzymała również kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Nasi nowi czytelnicy biblioteki

Dzisiaj, nasza Pani Bibliotekarka uroczyście przyjęła naszych pierwszoklasistów do „Braci Czytelniczej”. Uczniowie złożyli ślubowanie, wysłuchali próśb książek i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

"Trzymaj formę" w bibliotece szkolnej

Nasi uczniowie realizują projekt „Trzymaj formę”. W naszej bibliotece znajduje się dużo książek na temat zdrowia i zdrowego stylu życia. Zapraszam do ich wypożyczania!

Pasowanie na czytelnika

W poniedziałek, 9 grudnia, uczniowie klas I a i I b zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Obejrzeli krótkie przedstawienie w wykonaniu Asi Franas i Karoliny Marszałek z kl.VII a, złożyli przyrzeczenie o poszanowaniu książek oraz zostali pasowani na czytelników przez panią bibliotekarkę Barbarę Marcinkowską. Każde dziecko otrzymało dyplom czytelnika PSP 3, zakładkę🔖🔖 do książki, wykonaną przez starszych kolegów pod kierunkiem pani Anny Rybotyckiej, wydrukowane prośby książki oraz „krówki”, ufundowane przez panią dyrektor Jolantę Błaszczyk. Już na przerwie większość pierwszaków wypożyczyła książki z naszej biblioteki. Pani bibliotekarka i książki czekają na Was codziennie od godz. 8:00 do 14:00.

Konkursy biblioteczne

W naszej szkole odbyły się konkursy czytelnicze ze znajomości cyklu powieściowego „Harry Potter” J.K.Rowling. Udział wzięło 19 uczniów z klas VI,VII i VIII.
Laureatami zostali:
kl.VI – Zuzanna Walków, Milena Graca i Amelia Basta
kl.VII – Oliwia Nietrzeba, Magdalena Klimasara, Amelia Kędroń,
Milena Gospodarczyk
kl.VIII – Weronika Radoń i Natalia Gąsiorek.
Dziękuję wszystkim za czytelniczą aktywność i gratuluję zwycięzcom!

Cudze chwalicie, swego nie znacie...

Pod tym hasłem odbyły się dwa spotkania klas 8 z polonistką panią Patrycją Prochot – Sojką, która opowiadała o swojej twórczości literackiej, podróżniczych pasjach i planach na przyszłość. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych i zaskakujących rzeczy o swojej nauczycielce, którą znali raczej w tej jednej tylko roli. Więcej o pani Patrycji i Jej książce możecie dowiedzieć się z poniższego linku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1800544690181835&id=1721727461396892&__tn__=K-R

Pięknie czytamy po polsku, angielsku, niemiecku i francusku

W ramach obchodów Października – Miesiąca Bibliotek Szkolnych rozpoczęliśmy cykl spotkań pięknego czytania pod kierunkiem pani bibliotekarki Barbary Marcinkowskiej. W działaniach wspierali ją: wychowawczynie klas I-III: panie Jolanta Midor, Anna Zając,  Agnieszka Szenawa i Beata Baran – Michałek,  germanistka pani Magdaleny Kubowicz,  historyczka  pani Ewa Janicka, polonistka pani Dorota Golanowska – Ptak oraz romanistka pani Jolanta Chramęga – Wójcik. Dzieci czytały po polsku, angielsku, francusku i niemiecku.  21.10 pięknie czytali uczniowie klas ósmych. Szczególne uznanie należy się uczniom: Julii Gracz, Martynie Kanarskiej oraz Kacprowi Tomaszewskiemu, którzy czytali teksty w obu językach. Uczniom najbardziej podobał się wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”. 23.10 odbyla się impreza czytelnicza w klasach VI. Zosia Ptak pięknie przeczytała fragment „Małego Księcia” po francusku, natomiast po polsku – Michał Popowicz.  Ola Tabiś, Milena Graca oraz Ala Studzińska zaprezentowały swoje umiejętności czytelnicze w języku angielskim, Alex Singh – w języku niemieckim. Fragmenty powieści po polsku zaprezentowały również Amelia Basta i Magdalena Szeremeta.  25.10 przepięknie czytali po polsku i angielsku uczniowie klasy 3 a i 3b pod kierunkiem Panie przygotowały piękne dekoracje i słodki poczęstunek.  7 listopada pięknie w języku polskim czytali uczniowie klas drugich. Poznaliśmy fragmenty życiorysu Hansa Christiana Andersena, „Harry’ego Pottera”, lektury „Nie płacz, koziołku” i baśni „Dziewczynka z zapałkami”. Nasze spotkania pozwoliły nie tylko poznać umiejętności czytelnicze naszych uczniów, ale przede wszystkim uwrażliwić dzieci na potrzebę sięgania po książki.

Uczniowie klasy 8a z wizytą w nowej bibliotece

We wtorek, 15.10.br., klasa 8a z wychowawczynią panią Ewą Janicką oraz bibliotekarką panią Barbarą Marcinkowską odwiedziła nowo otwartą Bibliotekę Publiczną.
Zapoznaliśmy się z rozkładem wypożyczalni i czytelni oraz poznaliśmy ofertę biblioteki.

ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI II

25.09.2019

Moich propozycji ciąg dalszy. Dziś prezentuję książki, które mogą Was czegoś nauczyć, mogą Was poruszyć, a także rozbawić.

ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI

24.09.2019

Pierwsze książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa można już wypożyczać! Są to lektury dla klas młodszych oraz książki z popularnych serii: Dziennik cwaniaczka, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai oraz Jak to działa?

Kolejna propozycja książek do wypożyczenia i czytania: pozycje w języku angielskim, o różnym stopniu trudności, co widać na załączonych fotografiach. Polecam wszystkim, którzy chcą pogłębiać swoje kompetencje językowe!

W BIBLIOTECE PRACA WRE...

30.08.2019

Zarówno w całej szkole, jak i w naszej bibliotece szkolnej pracy niemało, a wszystko dla Was, kochani Uczniowie! Jak widzicie na fotkach, przygotowuję dla Was zestawy podręczniki (od 5 sierpnia). Nadeszły także cztery pierwsze kartony książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, piękne, ciekawe i pachnące farbą…

Na bieżąco będę Was informować o nowych nabytkach.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Z wielką radością informujemy, iż – jako nowo powstała szkoła – złożyliśmy wniosek o dofinansowanie biblioteki, który został rozpatrzony pozytywnie i uzyskał maksymalną liczbę punktów. W związku z tym otrzymamy 5 tysięcy zł z NPRC.

Za tę kwotę zakupione zostaną przede wszystkim lektury i książki beletrystyczne dla klas młodszych. Obecnie tworzę listę książek do zakupu, którą konsultuję z uczniami, nauczycielami, rodzicami, a także z biblioteką publiczną.

Zakup książek – od maja br. Bardzo się cieszę, iż nasza biblioteka wzbogaci się o nowe pozycje książkowe! Wasza bibliotekarka

PASOWANIE PIERWSZAKÓW NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 28 lutego odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników naszej biblioteki. Razem z uczniami kl. III a przygotowałam program artystyczny o laureatce Orderu Uśmiechu – Wandzie Chotomskiej. Uczniowie otrzymali zakładki do książek wykonane przez ich starszych kolegów pod kierunkiem pani Anny Rybotyckiej oraz cukierki ufundowane przez panią dyrektor.

Czekam na kochanych pierwszaków w bibliotece!

„WITAJ ZIMO!”

W czwartek, 21 stycznia br., w Centrum Kultury wystawiliśmy sztukę „Witaj zimo!” z udziałem nauczycieli, rodziców i uczniów klas I i II. Reżyserowała wasza bibliotekarka – Barbara Marcinkowska.

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO SEMESTRU 2018/19

Minął pierwszy semestr. Jak przedstawia się statystyka czytelnicza?

Ogółem wypożyczonych książek (bez klasy pierwszej) – 1537, co daje średnią 6,9 ks. na 1 ucznia.

Najlepsze wyniki uzyskały klasy:

  1. kl. VII – 14,2 ks. na 1 ucz.
  2. kl. III d – 9,6 ks. na 1 ucz.
  3. kl. V – 9,5 ks. na 1 ucz.
  4. kl. III a – 8,8 ks. na 1 ucz.
  5. kl. III c – 7,3 ks. na 1 ucz.

Pozostałe klasy uzyskały średnią niższą niż średnia szkoły.

Nieustannie zapraszam do biblioteki i zachęcam do czytania książek ( nie tylko smartfonów itp.)!

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

Zapraszam czytelników do naszej szkolnej biblioteki i zachęcam do wypożyczania książek w językach angielskim, niemieckim i francuskim!

DZIEŃ HARRY’EGO POTTERA – WITAMY W HOGWARCIE!

W środę, 31 października br. podsumowaliśmy obchody Października Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z inicjatywy klasy VI i jej wychowawczyni Patrycji Prochot-Sojki oraz pani bibliotekarki Barbary Marcinkowskiej przenieśliśmy się w świat ulubionego bohatera literackiego.  To on spowodował kilkanaście lat temu, że dzieci i młodzież ZNÓW zaczęli CZYTAĆ!!!

Wcześniej uczniowie klas 6, 7 i 3 gimnazjum brali udział w konkursach bibliotecznych ze znajomości cyklu o Harrym Potterze. Pierwszy tom jest również lekturą szkolną.

W tym niesamowitym dniu przeżywaliśmy moc atrakcji, nie tracąc niczego z nauczania, bowiem lekcje odbywały się planowo. Jednak miały w sobie elementy magii, np. lekcja matematyki pod hasłem „Magiczne liczby”.

Uczniowie przygotowali stoiska z różnymi smakołykami, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oczywiście wielka w tym zasługa Rodziców, którym serdecznie dziękujemy!

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Za nami ostatni etap konkursowych zmagań na temat „Harry’ego Pottera”. Tym razem 8 uczennic klas trzecich gimnazjum odpowiadały na pytania otwarte dotyczące tomu” Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Oto wyniki:
I. miejsce – Natalia Grabowska IIIa – 30,5 pkt./38
II. miejsce – Natalia Tataj III d – 29/38
III. miejsce – Maja Skowrońska III c – 28/38
IV. miejsce – Monika Majerska III c – 26/38
Serdecznie gratuluję!
Nagrody za wygrane we wszystkich konkursach zostaną wręczone w grudniu. Wszystkim biorącym w nich udział gorąco dziękuję! 

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W piątek, 12.10.br., test na temat powieści „Harry Potter i Insygnia Śmierci” rozwiązywały uczennice klasy siódmej. Oto wyniki:

I m. – Natalia Gąsiorek – 30/45 pkt.
II m. – Laura Domańska – 29/45 pkt.
III m. – Julia Gracz – 28/45 pkt.

Gratulacje!

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

18.10.2018

Dziś ciąg dalszy konkursowych zmagań. Trzy uczennice z klasy VII rozwiązywały test wyboru ze znajomości powieści „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Zawierał on 45 pytań. Uczennice uzyskały:

Natalia Gąsiorek – 30 pkt.
Laura Domańska – 29 pkt.
Julia Gracz – 28 pkt.

Serdecznie dziękuję za udział w konkursie i gratuluję!

 
 

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ramach obchodów powyższego święta 14 uczniów z klasy VI wzięło udział w konkursie ze znajomości trzech pierwszych części cyklu J.K. Rowling o Harrym Potterze. Ich wiedza okazała się imponująca! Z testu, który liczył 95 pytań zamkniętych najlepsi uczestnicy uzyskali:
I m. – Lena Turska – 88 pkt.
II m. – Kinga Witek – 85 pkt.
III m. – Karolina Marszałek i Magda Klimasara ex aequo – 83 pkt.
IV m. – Oliwia Nietrzeba – 82 pkt.
V m. – Joanna Franas – 81 pkt.
Serdecznie gratulujemy!
Wkrótce kolejne konkursy dla kolejnych klas!

PISARZE – KAWALEROWIE ORDERU UŚMIECHU

Z okazji 50. Rocznicy Orderu Uśmiechu i jej obchodów w naszym mieście, w naszej bibliotece możecie obejrzeć gazetkę oraz wystawkę. Co tydzień na Fb i stronie szkoły możecie śledzić artykuły na temat wyżej wymienionych pisarzy, których utwory możecie u nas wypożyczyć.

PISARZE – KAWALEROWIE ORDERU UŚMIECHU

W tym tygodniu polecam cykl komiksów Papcia Chmiela 
pt. „Tystus, Romek i A’Tomek”.
Ich autorem jest oczywiście Henryk Chmielewski, tworzący 
pod powyższym pseudonimem. 
W czerwcu skończył 95 lat.
Te kultowe komiksy są doskonale znane Waszym Rodzicom! Poznajcie je również Wy! Zapraszam!

W 50. ROCZNICĘ ORDERU UŚMIECHU – BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA!

20 IX 2018

Dziś polecam książki mojej ukochanej pisarki z dzieciństwa, którą jest Hanna Ożogowska (ur. 20 lipca 1904 , zm. 26 kwietnia 1996 r. w Warszawie ) – polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej, autorka wspaniałych powieści dla młodzieży, które uczą i bawią. A są to:
„Złota kula”
„Tajemnica zielonej pieczęci”
„Chłopak na opak czyli Z pamiętnika pechowego Jacka”
„Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”
„Raz, gdy chciałem być szlachetny”
„Ucho od śledzia”
„Głowa na tranzystorach”
„Za minutę pierwsza miłość”.

Razem z książkami czekam na Was w bibliotece!

W 50. ROCZNICĘ ORDERU UŚMIECHU – BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA!​

18 IX 2018

W tym roku obchodzimy 50-lecie Orderu Uśmiechu. W związku z tym – w stałym cyklu – będę prezentować sylwetki pisarzy – Kawalerów Orderu Uśmiechu. Ich książki znajdują się w naszej bibliotece – zachęcam do wypożyczenia i przeczytania!
Jerzy Broszkiewicz (ur. 6 czerwca 1922 we Lwowie, zm. 4 października 1993 w Krakowie) – polski prozaik, dramatopisarz, eseista i publicysta oraz autor fantastyki naukowej czyli gatunku bardzo przez Was lubianego.
Do wypożyczenia w naszej bibliotece:
Wielka, większa i największa”, „Długi deszczowy tydzień”, „Ci z dziesiątego tysiąca”, „Kluska, Kefir i tutejszy”, „Mister Di”.

Serdecznie zapraszam!

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Dodaj tu swój tekst nagłówka