Zostań Szachowym Mistrzem

Dzisiaj w Niemysłowicach odbył się pierwszy z czterech międzynarodowych cyklicznych turniejów dla dzieci i młodzieży „Zostań szachowym mistrzem”. Wzięło w nim udział 106 młodych szachistów z Polski i Czech. Naszą szkołę reprezentowali Amelia Gargol i Hubert Migus. Swoje 7 rund rozegrali w grupie D (rocznik 2006-2001), gdzie byli najmłodszymi uczestnikami. Wykazali się niesamowitymi umiejętnościami i strategią gry.

II Międzyszkolny Konkurs Tłumaczeniowy

W dniu 2.03.2020 uczniowie naszej szkoły odebrali dyplomy i nagrody za wyniki II Międzyszkolnego Konkursu Tłumaczeniowego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, nazywanym „Rolnikiem”. W kategorii szkół podstawowych I miejsce uzyskał Kacper Tomaszewski. II miejsce uzyskała Julia Wawok. Gratulujmy wysokich wyników! Nauczyciel prowadzący Bogusław Rauch.

Konkurs pięknego czytania

28 lutego br., nasi uczniowie klas 1-8 wzięli udział w VI KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA organizowanego przez CK im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchołazach. Byli to: Kornelia Stokłosa (1 b), Bartosz Łabaza ( 2a), Natalia Tylkowska (2 b), Dawid Baran i Dominik Obuch (3a) oraz Maria Popyk i Izabella Lenicka (3 b). W kategorii klas 1-2 drugie miejsce zajęła Kornelia Stokłosa, natomiast w kategorii klas 3-4 wyróżnienie uzyskał Dominik Obuch, drugie miejsce – Dawid Baran, a Marysia Popyk – miejsce pierwsze. W kategorii klas 5-6 wystąpiła Natalia Pawlik, natomiast w kategorii klas 7-8 wyróżnienia otrzymali: Lena Turska, Aleksandra Bukowiec i Kacper Tomaszewski, udział wzięła również Joanna Franas.

"Trzymaj formę" w klasach siódmych

W ramach ogólnopolskiej akcji „Trzymaj formę”, realizowanej również w naszej szkole, nauczycielka biologii pani Nina Hładka zorganizowała w klasach siódmych czterogodzinny cykl zajęć. Ich tematyka obejmowała analizę piramidy żywienia, układanie dziennego jadłospisu, poznanie produktów o wysokim i niskim indeksie glikemicznym oraz omówienie wpływu na zdrowie konserwantów i środków chemicznych w pożywieniu.
Wiedza zdobyta na powyższych zajęciach zostanie sprawdzona w czasie konkursu, który odbędzie się na zakończenie projektu.

"Trzymaj formę" w 5a

Tuż przed feriami klasa 5 a na lekcji języka polskiego uczestniczyła w zajęciach w ramach projektu „Trzymaj formę!”. Uczniowie tworzyli prace, na których przedstawiali swoje ulubione owoce lub warzywa. Następnie układali o nich przysłowia, powiedzenia lub wierszyki zachęcające do zdrowego odżywiania się. Podsumowaniem dwugodzinnych zajęć było stworzenie gazetki, na której uczniowie zamieścili swoje prace. Nad całością zajęć opiekę pełniła pani Dorota Golanowska- Ptak.

Międzyszkolny Konkurs Tłumaczeniowy

W dniu 5.02.2020 czwórka naszych uczniów: Julia Wawok, Julia Gracz, Kacper Tomaszewski i Szymon Kwit wraz z nauczycielem Bogusławem Rauchem wzięła udział w II Międzyszkolnym Konkursie Tłumaczeniowym mającym miejsce w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, popularnie nazywanym „Rolnikiem”. Przedmiotem konkursu były przekłady artystyczne z języka angielskiego na język polski oraz z języka polskiego na język angielski tekstów popularnonaukowych, użytkowych oraz poezji. Na wyniki konkursu trzeba poczekać do 26.02.2020. Trzymamy kciuki!

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W piątek, 31.01.br., nasze trzy uczennice wzięły udział w III Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Świeć gwiazdeczko” organizowanym przez PSP nr 1 w Głuchołazach. Były to Marysia Popyk i Karolina Kania z kl.3 B oraz Karolina Marszałek z kl. 7 A. Wszystkie pięknie zaśpiewały, natomiast Marysia wyśpiewała wyróżnienie.

Walentynkowe "Biegando" w Zespole Szkół

Uczniowie klas ósmych zostali zaproszeni przez anglistę Zespołu Szkół w Głuchołazach pana Jacka Marcinkowskiego na konkurs Walentynkowe Biegando z języka angielskiego. Z naszej szkoły udział wzięło 10 uczniów, którzy świetnie się bawili, a jednocześnie uczyli pisowni angielskich wyrazów.
I miejsce zajęła para Julia Gracz i Martyna Kanarska (8 B), drugie – Weronika Radoń i Kacper Tomaszewski (8 A), trzecie – Laura Domańska i Aleksandra Pabiś (8 B). Udział wzięły również: Wiktoria Danicka i Monika Lewtak (8 B) oraz Aleksandra Pietrzykowska i Julia Wawok (8 A). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, zostali też pochwaleni za wysoki poziom wiedzy z języka angielskiego.

Trzymaj Formę - spotkanie z fizjoterapeutą

17.01. br. klasy 8A i 8B wzięły udział w spotkaniu z fizjoterapeutą, panem Pawłem Mazurem. Uczniowie poznali ścieżkę edukacyjną, prowadzącą do zdobycia tego zawodu oraz tajniki pracy rehabilitanta, mierzyli sobie ciśnienie, badali ilość cukru w różnych produktach. Pan Paweł poruszył też temat zdrowego stylu życia, zwracając uwagę na choroby spowodowane np. otyłością. Spotkanie, zorganizowane przez panią Ewę Janicką, przebiegało w przyjaznej i miłej atmosferze.

XXII Festiwal Kolęd i Pastorałek

Nasza uczennica Marysia Popyk podczas XXII Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Nysie wyśpiewała wyróżnienie. Zaprezentowała pastorałkę „W ciemny wieczór, dawno temu”.

Trzymaj Formę - Zdrowe śniadanie 5a

W środę, 15.01.br., uczniowie klasy Va, pod opieką wychowawczyni pani Eweliny Kobzy, uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach w ramach projektu „Trzymaj formę!”. Odpowiadali sobie na pytanie: Jak zaplanować zdrowe życie? Jedną z odpowiedzi było przygotowanie zdrowego drugiego śniadania. Oczywiście ważne były umyte, czyste ręce i produkty. Zajęcia odbyły się w naszej wspaniałej kuchni.

MAT matematyczny

W czwartek 43 uczniów z klas II-VIII przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu matematycznego MAT. Przez 75 minut, pod czujnym okiem nauczycieli, łamali sobie głowy rozwiązując bardzo trudne zadania.

#HourOfCode - Godzina Kodowania

„Godzina Kodowania™” jest krajową inicjatywą Computer Science Education Week [csedweek.org] i Code.org [code.org], której celem jest udział milionów uczniów w godzinie informatyki i programowaniu komputerów.” Nasza szkoła w dniach 9 – 15.12.2019 r. przyłączyła się do Hour of Code. Wszyscy uczniowie, w ramach zajęć informatycznych uczestniczyli w Godzinie Kodowania. Każda klasa miała inne wyzwanie, dostosowane do poziomu i możliwości uczniów. Zajęcia prowadzone były przez panie: Małgorzata Iwańska, Anna Zając, Jolanta Midor i pana Ryszarda Wąsika. Koordynatorem projektu była pani Jolanta Midor.

Egzotyczni goście

W piątek odwiedził nas niezwykły gość z Krakowa, który przywiózł swoich podopiecznych – 5 węży: pytona królewskiego, węża zbożowego, boa dusiciela, pytona tygrysiego i pytona albinosa. Pan Alan opowiedział nam o zwyczajach, trybie życia i budowie ciała tych gadów. Mogliśmy dotknąć ich delikatnej skóry. Okazało się, że wcale nie jest ona śliska. Spotkanie to było niezwykłym przeżyciem i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy panu Alanowi za niesamowitą lekcję, a pani Dyrektor Agnieszce Migus za zorganizowanie zajęć.

XXIII Mała Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

27 listopada 2019r. uczniowie klasy piątej: Ola Janicka, Natalia Pawlik i Aleksy Gondek wzięli udział w XXXIII Małej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej w Ośrodku Czerwony Kozioł w Głuchołazach organizowanej przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Prudnik. W konkursie wzięło 46 uczniów z powiatów: nyskiego i prudnickiego. Nasza drużyna spisała się bardzo dobrze. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody. Instruktorem, który przygotowywał uczniów do olimpiady była pani Janina Hładka. Gratulujemy!

Alfik Matematyczny

Punktualnie o 13.00 liczne grono 52 uczniów z klas III-VIII rozpoczęło swoje zmagania z trudnymi zadaniami matematycznymi w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. Każdy uczestnik musiał rozwiązać aż 30 nietypowych zadań.

Spotkanie zawodoznawcze klas ósmych

W dniu 27 listopada klasy 8A i 8B wzięły udział w spotkaniu z panią Joanną Musiał-Janicką, fotografem emocji. Gość opowiedział nam o swojej pracy, która jest jednocześnie pasją. Dowiedzieliśmy się również jak założyć własną firmę. Pani Joanna przeprowadziła krótkie szkolenie robienia selfie i ogłosiła konkurs na najlepsze zdjęcie. Spotkanie, zorganizowane przez wych. kl.8a panią Ewę Janicką, przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Sukces szachowy

SZACHMAKS – OSIĄGNIĘCIA W TURNIEJU SZACHOWYM
10.10 14 uczniów z klas II-VIII wzięło udział w Internetowym Konkursie Szachowym. Szachmaks jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy i polega na samodzielne rozwiązywanie dopasowanych do wieku 24 zadań lub pytań szachowych. W tej edycjo wzięło udział 2045 uczniów z całej Polski. Wszyscy nasi uczniowie wypadli doskonale. Najlepsi okazali się: Dawid Baran z klasy 3a – 31 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Michał Zabłocki z klasy 4a – 54 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Hubert Migus z klasy 7a – 71 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Tomasz Pietrzykowski z 8a – 65 miejsce w Polsce i 2 w województwie,
Kacper Tomaszewski z 8a – 69 miejsce w Polsce i 3 w województwie,
Antoni Sojka z klasy 3a – 90 miejsce w Polsce i 2 w województwie,
Amelia Gargol z klasy 7b – 96 miejsce w Polsce i 4 w województwie.
Koordynatorem konkursu w szkole była pani Jola Midor.

Trzymaj formę

Uczniowie klasy 6 A, w ramach powyższego projektu, na godzinie wychowawczej omawiali zasady zdrowego odżywiania. Pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Rybotyckiej sporządzali zdrowe sałatki, owocowe szaszłyki, kanapki i koktajle. Akcja zakończyła się degustacją i poczęstunkiem dla nauczycieli. Szóstoklasiści wiedza, co jest dobre i zdrowe…

Zajęcia kulinarne

W tym roku zajęcia kulinarne prowadzi pani Danusia Wójcik, a uczniowie z klas IV-VIII przygotowują pod jej kierunkiem różne dania. Są pierogi, ciasta i inne smaczne cudeńka.

Projekt edukacyjny klasy 6a

Uczniowie kl.VI A, pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Rybotyckiej oraz nauczycieli języka angielskiego pani Ewy Śmietanki i pana Bogusława Raucha, zrealizowali projekt edukacyjny „Zwyczaje związane z uroczystościami Wszystkich Świętych”. Zapoznali się ze zwyczajami panującymi w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce. Były zabawy, strojenie sali, uczniowie przebierali się i malowali. Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali słodkie upominki.

Gminny Konkurs Szach Maks

10 października  14 osób z klas II-VIII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie SzachMaks, który jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego i wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Stanowi  intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry. W Szachmaksie trzeba wykazać się: wiedzą szachową, spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia oraz być gotowym na niestandardowe zadania podczas konkursu. Nasi uczniowie nie tylko „łamali sobie głowy”, ale i doskonale się bawili.

Ciekawa lekcja chemii w klasie 7 poświęcona gęstości cieczy

W naszej szkole codziennie jest ciekawie – dzisiejsza lekcja chemii w klasie 7 poświęcona gęstości substancji. Oj działo się.

Kółko szachowe

Dzięki dofinansowaniu z gminy nasi uczniowie mogą już od klasy pierwszej rozpocząć swoją przygodę z szachami, a dzieci od II klasy doskonalić swoje umiejętności i  próbować swoich sił w turniejach i konkursach