Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo to my

„Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu.
Jesteśmy dumni, że należymy do do tej wspaniałej społeczności.

Dzień Pustej Klasy

Kolejna radosna wiadomość dotarła do szkoły , właśnie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział w 6 edycji międzynarodowego święta edukacji w naturze, pod hasłem:
„Dnia Pustej Klasy”.
Bez waszego udziału drodzy uczniowie nie byłoby możliwe , uzyskanie tak miłego dokumentu.
Dziękujemy za wasze zaangażowanie i umiejętność „bycia z naturą na Ty”. Jesteście dla nas inspiracją w pracy, pokazujecie, że to co robimy jest warte poświęconego Wam wszystkim czasu.

Egzamin na kartę rowerową

W piątek liczne grono naszych uczniów przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin przeprowadził pan Ryszard Wąsik przy mocnym wsparciu pana Eligiusza Jędryska.

Sukces na Festiwalu Piosenki

Nasza uczennica Ola Bukowiec wyśpiewała wyróżnienie na Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki. Instruktorem Oli jest Mariusz Lewicz. Wielkie gratulacje dla naszej uczennicy  i instruktora.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Mega Misja"

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 1a, pod kierunkiem pani Joli ukończyli całoroczny ogólnopolski projekt Fundacji Orange „Mega Misja”.
Mimo edukacji zdalnej, udało im się zrealizować wszystkie bardzo trudne zadania i przejść przez 10 etapów w zakresie edukacji cyfrowej. Gratulujemy!
Dziękujemy Fundacji Orange za przekazany sprzęt, pomoce i wyposażenie.

Ogólnopolski Projekt "Zdrowo i sportowo"

Mimo edukacji zdalnej udało się zrealizować wiele ogólnopolskich projektów edukacyjnych. Dzisiaj dotarły do nas dyplomy za udział w akcji „Zdrowo i Sportowo”. Koordynatorem projektu była pani Alicja Krzan.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"

Uczniowie z klasy 1b i 3a zakończyli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. W trakcie całego roku wykonywały zadania z różnych dziedzin kultury i sztuki. Działania w ramach projektu przyczyniły się do rozwijania poczucia estetyki, ponadto wpłynęły pozytywnie na kształtowanie przynależności do kraju i naszej „małej ojczyzny”.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Pomysłowy Rok"

Klasa 2b pod opieką pani Alicji Krzan ukończyła całoroczny ogólnopolski projekt edukacyjny „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”. Podczas specjalnych lekcji uczniowie prowadzili doświadczenia i obserwacje, które przybliżyły im podstawowe informacje o przestrzeni kosmicznej. Poznali planety Układu Słonecznego,obserwowali spadające gwiazdy oraz dowiedzieli się, czym są strefy czasowe. Dzieci wzmocniły umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia oraz rozwinęły swoją ciekawość.

Gminny Konkurs Recytatorski

Naszą szkołę reprezentowało liczne grono uczniów. Najwyżej ocenieni zostali:
Antoś Sojka I miejsce,
Dawid Baran- III miejsce,
Iza Lenicka – wyróżnienie.
Uczniowie naszej szkoły, reprezentujący CK to:
Maria Popyk – III miejsce,
Lena Skrzeczyna – wyróżnienie,
Aleksandra Bukowiec – II miejsce.

Światowy Dzień Wody z PAH

Nasi uczniowie i nauczyciele brali udział w akcji „Światowy Dzień Wody z PAH”. Realizacja zadań sprawiła wszystkim wiele radości, a jednocześnie przyczyniła się do podniesienia świadomości na temat globalnych.

Łączy nas pamięć

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie Muzeum POLIN-#ŁączyNasPamięć, związany był on z obchodami 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Uczennice i uczniowie klasy 5 i 6 a oglądali premierę filmu edukacyjnego „Będę pisać”, który opowiadał historię dwójki żydowskich nastolatków, walczących o przetrwanie.
„Muranów-Dzielnica Północna”- to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie, którego narratorką była Ala, młoda warszawska Żydówka, przedstawiająca wojenne losy swoich bliskich. Film ten przeznaczony był dla klas siódmych.
Realizacja naszego projektu trwała tydzień i zakończyła się wypełnianiem kart pracy związanych z filmami. Ponadto młodsze klasy wykonywały prace plastyczne przedstawiające żonkila, a starsze zdjęcia z żonkilem- kwiatem symbolizującym pamięć, szacunek i nadzieję.

VII Gminny Konkurs Pięknego Czytania

Miło nam poinformować, że nasz uczeń klasy 3a Bartosz Łabaza zajął II miejsce w VII Gminnym Konkursie Pięknego Czytania przeprowadzonym online. Naszą szkołę reprezentował też Julian Matlach. Wielkie gratulacje!

List gratulacyjny z Kancelarii Rady Ministrów

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów. Zawiera on podziękowania za udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Szkoła wzbogaciła się też o matę do kodowania – nagroda za udział w konkursie „1000 pierwszych inicjatyw online”. Koordynatorem projektu w szkole była p. Jolanta Midor.

Nasi omnibusi

Zakończyły się konkursy przedmiotowe. Omnibusem okazał się Hubert Migus, który w 3 konkursach zajął miejsca na podium. W wojewódzkim konkursie biologicznym wspaniale wypadła Natalia Pawlik.

Stypendia sportowe rozdane

Najlepsi sportowcy – uczniowie ze Szkół Podstawowych z terenu Gminy Głuchołazy zostali nagrodzeni.
W środę, 10 lutego, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Głuchołazach odbyło się oficjalne odczytanie wyróżnionych i nagrodzonych sportowców.
Spotkanie ze względu na pandemię nie miało formy tradycyjnej Gali Sportu i odbyło się bez udziału sportowców, rodziców, nauczycieli oraz kadry trenerskiej.
Jednak jego charakter był oficjalny i uroczysty.
Aż 17 uczniów naszej szkoły otrzymało to zaszczytne wyróżnienie.

Podsumowanie innowacji pedagogicznej w klasie pierwszej

Dzisiaj w klasie 1a autorki innowacji pedagogicznej „Uczymy się czytać i pisać z elementami języka angielskiego”: panie Małgosia i Jola
podsumowały swoją półroczną pracę. W trakcie wprowadzania literek treści obowiązkowe ujęte w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej były pogłębiane o anglojęzyczną terminologię oraz zwroty i wyrażenia stosowane w środowisku edukacyjnym. . Wszystko poprzez zabawę i ruch.
Innowacja ta została wprowadzona pilotażowo w jednej klasie pierwszej, ale planowane jest wprowadzenie jej od września we wszystkich klasach pierwszych.

Wyróżnienia Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Maja Pilarska uzyskała tytuł LAUREATKI stypendium w ramach programu „Wspieramy najlepszych III”.
Wyróżnienia w formie listu gratulacyjnego otrzymali również Oliwia Kanarska i Bartosz Zieliński.

IV Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

W dniu dzisiejszym nasze nagrodzone uczennice odebrały swoje wyróżnienia. Gratulujemy osiągnięć uczennicom i dziękujemy wychowawczyni pani Kamili Marszałek za przygotowanie.

Rozpoczynamy cykliczne zajęcia z Genibotami

W piątek rozpoczęliśmy cykliczne zajęcia programowania dla uczniów klas I-III z wykorzystaniem robotów Genibot. Na pierwszy ogień poszła klasa 1 a.

Zostań Szachowym Mistrzem

Dzisiaj w Niemysłowicach odbył się pierwszy z czterech międzynarodowych cyklicznych turniejów dla dzieci i młodzieży „Zostań szachowym mistrzem”. Wzięło w nim udział 106 młodych szachistów z Polski i Czech. Naszą szkołę reprezentowali Amelia Gargol i Hubert Migus. Swoje 7 rund rozegrali w grupie D (rocznik 2006-2001), gdzie byli najmłodszymi uczestnikami. Wykazali się niesamowitymi umiejętnościami i strategią gry.

II Międzyszkolny Konkurs Tłumaczeniowy

W dniu 2.03.2020 uczniowie naszej szkoły odebrali dyplomy i nagrody za wyniki II Międzyszkolnego Konkursu Tłumaczeniowego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, nazywanym „Rolnikiem”. W kategorii szkół podstawowych I miejsce uzyskał Kacper Tomaszewski. II miejsce uzyskała Julia Wawok. Gratulujmy wysokich wyników! Nauczyciel prowadzący Bogusław Rauch.

Konkurs pięknego czytania

28 lutego br., nasi uczniowie klas 1-8 wzięli udział w VI KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA organizowanego przez CK im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchołazach. Byli to: Kornelia Stokłosa (1 b), Bartosz Łabaza ( 2a), Natalia Tylkowska (2 b), Dawid Baran i Dominik Obuch (3a) oraz Maria Popyk i Izabella Lenicka (3 b). W kategorii klas 1-2 drugie miejsce zajęła Kornelia Stokłosa, natomiast w kategorii klas 3-4 wyróżnienie uzyskał Dominik Obuch, drugie miejsce – Dawid Baran, a Marysia Popyk – miejsce pierwsze. W kategorii klas 5-6 wystąpiła Natalia Pawlik, natomiast w kategorii klas 7-8 wyróżnienia otrzymali: Lena Turska, Aleksandra Bukowiec i Kacper Tomaszewski, udział wzięła również Joanna Franas.

"Trzymaj formę" w klasach siódmych

W ramach ogólnopolskiej akcji „Trzymaj formę”, realizowanej również w naszej szkole, nauczycielka biologii pani Nina Hładka zorganizowała w klasach siódmych czterogodzinny cykl zajęć. Ich tematyka obejmowała analizę piramidy żywienia, układanie dziennego jadłospisu, poznanie produktów o wysokim i niskim indeksie glikemicznym oraz omówienie wpływu na zdrowie konserwantów i środków chemicznych w pożywieniu.
Wiedza zdobyta na powyższych zajęciach zostanie sprawdzona w czasie konkursu, który odbędzie się na zakończenie projektu.

"Trzymaj formę" w 5a

Tuż przed feriami klasa 5 a na lekcji języka polskiego uczestniczyła w zajęciach w ramach projektu „Trzymaj formę!”. Uczniowie tworzyli prace, na których przedstawiali swoje ulubione owoce lub warzywa. Następnie układali o nich przysłowia, powiedzenia lub wierszyki zachęcające do zdrowego odżywiania się. Podsumowaniem dwugodzinnych zajęć było stworzenie gazetki, na której uczniowie zamieścili swoje prace. Nad całością zajęć opiekę pełniła pani Dorota Golanowska- Ptak.

Międzyszkolny Konkurs Tłumaczeniowy

W dniu 5.02.2020 czwórka naszych uczniów: Julia Wawok, Julia Gracz, Kacper Tomaszewski i Szymon Kwit wraz z nauczycielem Bogusławem Rauchem wzięła udział w II Międzyszkolnym Konkursie Tłumaczeniowym mającym miejsce w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, popularnie nazywanym „Rolnikiem”. Przedmiotem konkursu były przekłady artystyczne z języka angielskiego na język polski oraz z języka polskiego na język angielski tekstów popularnonaukowych, użytkowych oraz poezji. Na wyniki konkursu trzeba poczekać do 26.02.2020. Trzymamy kciuki!

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W piątek, 31.01.br., nasze trzy uczennice wzięły udział w III Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Świeć gwiazdeczko” organizowanym przez PSP nr 1 w Głuchołazach. Były to Marysia Popyk i Karolina Kania z kl.3 B oraz Karolina Marszałek z kl. 7 A. Wszystkie pięknie zaśpiewały, natomiast Marysia wyśpiewała wyróżnienie.

Walentynkowe "Biegando" w Zespole Szkół

Uczniowie klas ósmych zostali zaproszeni przez anglistę Zespołu Szkół w Głuchołazach pana Jacka Marcinkowskiego na konkurs Walentynkowe Biegando z języka angielskiego. Z naszej szkoły udział wzięło 10 uczniów, którzy świetnie się bawili, a jednocześnie uczyli pisowni angielskich wyrazów.
I miejsce zajęła para Julia Gracz i Martyna Kanarska (8 B), drugie – Weronika Radoń i Kacper Tomaszewski (8 A), trzecie – Laura Domańska i Aleksandra Pabiś (8 B). Udział wzięły również: Wiktoria Danicka i Monika Lewtak (8 B) oraz Aleksandra Pietrzykowska i Julia Wawok (8 A). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, zostali też pochwaleni za wysoki poziom wiedzy z języka angielskiego.

Trzymaj Formę - spotkanie z fizjoterapeutą

17.01. br. klasy 8A i 8B wzięły udział w spotkaniu z fizjoterapeutą, panem Pawłem Mazurem. Uczniowie poznali ścieżkę edukacyjną, prowadzącą do zdobycia tego zawodu oraz tajniki pracy rehabilitanta, mierzyli sobie ciśnienie, badali ilość cukru w różnych produktach. Pan Paweł poruszył też temat zdrowego stylu życia, zwracając uwagę na choroby spowodowane np. otyłością. Spotkanie, zorganizowane przez panią Ewę Janicką, przebiegało w przyjaznej i miłej atmosferze.

XXII Festiwal Kolęd i Pastorałek

Nasza uczennica Marysia Popyk podczas XXII Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Nysie wyśpiewała wyróżnienie. Zaprezentowała pastorałkę „W ciemny wieczór, dawno temu”.

Trzymaj Formę - Zdrowe śniadanie 5a

W środę, 15.01.br., uczniowie klasy Va, pod opieką wychowawczyni pani Eweliny Kobzy, uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach w ramach projektu „Trzymaj formę!”. Odpowiadali sobie na pytanie: Jak zaplanować zdrowe życie? Jedną z odpowiedzi było przygotowanie zdrowego drugiego śniadania. Oczywiście ważne były umyte, czyste ręce i produkty. Zajęcia odbyły się w naszej wspaniałej kuchni.

MAT matematyczny

W czwartek 43 uczniów z klas II-VIII przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu matematycznego MAT. Przez 75 minut, pod czujnym okiem nauczycieli, łamali sobie głowy rozwiązując bardzo trudne zadania.

#HourOfCode - Godzina Kodowania

„Godzina Kodowania™” jest krajową inicjatywą Computer Science Education Week [csedweek.org] i Code.org [code.org], której celem jest udział milionów uczniów w godzinie informatyki i programowaniu komputerów.” Nasza szkoła w dniach 9 – 15.12.2019 r. przyłączyła się do Hour of Code. Wszyscy uczniowie, w ramach zajęć informatycznych uczestniczyli w Godzinie Kodowania. Każda klasa miała inne wyzwanie, dostosowane do poziomu i możliwości uczniów. Zajęcia prowadzone były przez panie: Małgorzata Iwańska, Anna Zając, Jolanta Midor i pana Ryszarda Wąsika. Koordynatorem projektu była pani Jolanta Midor.

Egzotyczni goście

W piątek odwiedził nas niezwykły gość z Krakowa, który przywiózł swoich podopiecznych – 5 węży: pytona królewskiego, węża zbożowego, boa dusiciela, pytona tygrysiego i pytona albinosa. Pan Alan opowiedział nam o zwyczajach, trybie życia i budowie ciała tych gadów. Mogliśmy dotknąć ich delikatnej skóry. Okazało się, że wcale nie jest ona śliska. Spotkanie to było niezwykłym przeżyciem i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy panu Alanowi za niesamowitą lekcję, a pani Dyrektor Agnieszce Migus za zorganizowanie zajęć.

XXIII Mała Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

27 listopada 2019r. uczniowie klasy piątej: Ola Janicka, Natalia Pawlik i Aleksy Gondek wzięli udział w XXXIII Małej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej w Ośrodku Czerwony Kozioł w Głuchołazach organizowanej przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Prudnik. W konkursie wzięło 46 uczniów z powiatów: nyskiego i prudnickiego. Nasza drużyna spisała się bardzo dobrze. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody. Instruktorem, który przygotowywał uczniów do olimpiady była pani Janina Hładka. Gratulujemy!

Alfik Matematyczny

Punktualnie o 13.00 liczne grono 52 uczniów z klas III-VIII rozpoczęło swoje zmagania z trudnymi zadaniami matematycznymi w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. Każdy uczestnik musiał rozwiązać aż 30 nietypowych zadań.

Spotkanie zawodoznawcze klas ósmych

W dniu 27 listopada klasy 8A i 8B wzięły udział w spotkaniu z panią Joanną Musiał-Janicką, fotografem emocji. Gość opowiedział nam o swojej pracy, która jest jednocześnie pasją. Dowiedzieliśmy się również jak założyć własną firmę. Pani Joanna przeprowadziła krótkie szkolenie robienia selfie i ogłosiła konkurs na najlepsze zdjęcie. Spotkanie, zorganizowane przez wych. kl.8a panią Ewę Janicką, przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Sukces szachowy

SZACHMAKS – OSIĄGNIĘCIA W TURNIEJU SZACHOWYM
10.10 14 uczniów z klas II-VIII wzięło udział w Internetowym Konkursie Szachowym. Szachmaks jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy i polega na samodzielne rozwiązywanie dopasowanych do wieku 24 zadań lub pytań szachowych. W tej edycjo wzięło udział 2045 uczniów z całej Polski. Wszyscy nasi uczniowie wypadli doskonale. Najlepsi okazali się: Dawid Baran z klasy 3a – 31 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Michał Zabłocki z klasy 4a – 54 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Hubert Migus z klasy 7a – 71 miejsce w Polsce i 1 w województwie,
Tomasz Pietrzykowski z 8a – 65 miejsce w Polsce i 2 w województwie,
Kacper Tomaszewski z 8a – 69 miejsce w Polsce i 3 w województwie,
Antoni Sojka z klasy 3a – 90 miejsce w Polsce i 2 w województwie,
Amelia Gargol z klasy 7b – 96 miejsce w Polsce i 4 w województwie.
Koordynatorem konkursu w szkole była pani Jola Midor.

Trzymaj formę

Uczniowie klasy 6 A, w ramach powyższego projektu, na godzinie wychowawczej omawiali zasady zdrowego odżywiania. Pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Rybotyckiej sporządzali zdrowe sałatki, owocowe szaszłyki, kanapki i koktajle. Akcja zakończyła się degustacją i poczęstunkiem dla nauczycieli. Szóstoklasiści wiedza, co jest dobre i zdrowe…

Zajęcia kulinarne

W tym roku zajęcia kulinarne prowadzi pani Danusia Wójcik, a uczniowie z klas IV-VIII przygotowują pod jej kierunkiem różne dania. Są pierogi, ciasta i inne smaczne cudeńka.

Projekt edukacyjny klasy 6a

Uczniowie kl.VI A, pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Rybotyckiej oraz nauczycieli języka angielskiego pani Ewy Śmietanki i pana Bogusława Raucha, zrealizowali projekt edukacyjny „Zwyczaje związane z uroczystościami Wszystkich Świętych”. Zapoznali się ze zwyczajami panującymi w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce. Były zabawy, strojenie sali, uczniowie przebierali się i malowali. Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali słodkie upominki.

Gminny Konkurs Szach Maks

10 października  14 osób z klas II-VIII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie SzachMaks, który jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego i wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Stanowi  intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry. W Szachmaksie trzeba wykazać się: wiedzą szachową, spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia oraz być gotowym na niestandardowe zadania podczas konkursu. Nasi uczniowie nie tylko „łamali sobie głowy”, ale i doskonale się bawili.

Ciekawa lekcja chemii w klasie 7 poświęcona gęstości cieczy

W naszej szkole codziennie jest ciekawie – dzisiejsza lekcja chemii w klasie 7 poświęcona gęstości substancji. Oj działo się.

Kółko szachowe

Dzięki dofinansowaniu z gminy nasi uczniowie mogą już od klasy pierwszej rozpocząć swoją przygodę z szachami, a dzieci od II klasy doskonalić swoje umiejętności i  próbować swoich sił w turniejach i konkursach